Yeni dönem maaş zamları için son viraj! En düşük emekli maaşı ne kadar olacak? İşte tahminler

Milliyet.com.tr/ÖZEL Yeni dönem memur ve emekli maaşlarının belli olmasına 1 aydan kısa bir süre kaldı. Geçtiğimiz gün TÜİK tarafından mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. Böylelikle memur ve emeklilerin alacağı 5 aylık enflasyon farkı şimdiden belli oldu. Peki memur ve emeklilere temmuz ayında ne kadar zam yapılacak?

Memur ve memur emeklilerine toplu sözleşmeden dolayı bu dönem 5 puan daha az zam yapılacağı belirtiliyor. SSK ve Bağkur emeklilerine yapılacak zam ile memur emeklilerine yapılacak zam oranı eşitlenir mi? Mayıs ayı enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından en düşük emekli maaşı için yeni tahminler ne?

Konuyla ilgili merak edilenleri milliyet.com.tr’ye açıklayan Sosyal Güvenlik Müşaviri Emin Yılmaz şu ifadeleri kullandı: “Dün açıklanan mayıs ayı enflasyonuyla birlikte SSK ve Bağkur emeklisinin %22,72, memur ve memur emeklisinin %17,38 oranında maaş farkları kesinleşti diyebiliriz.

‘ENFLASYON TEPE NOKTAYA ULAŞTI’

Yıllık bazda ise %75,47’lik enflasyon verisi şu anda tepe noktaya ulaşmış durumda. Yaz ayları ve baz etkisinden kaynaklı olarak enflasyonun düşüşe geçeceği, yıl sonu %38 ile %40 civarına gerileyeceği tahmin ediliyor.

TEMMUZ AYINDA MEMUR VE EMEKLİ NE KADAR ZAM ALACAK?

Haziran ayı enflasyonunun Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre %2,56 seviyesinde çıkması bekleniyor. Eğer buradaki tahmini baz alırsak o zaman SSK, Bağkur emeklisi %25,86 memur ve memur emeklisi ise %20,39’luk maaş farklarını alacaktır.

Memur ve memur emeklilerinde ise maaş hesaplamaları toplu sözleşme dikkate alınarak yapılıyor. Burada belirlenecek Haziran ayı enflasyon verisi önem kazanıyor. 2024 ilk yarıyılı %15’lik ikinci yarıyılı için %10’luk bir sözleşme imzalanmıştı. Toplu sözleşme gereği ilk altı aydan doğacak enflasyon farkını da almaları gerekecek. Buradaki aktüeryal hesaplama doğrultusunda toplamda %20,39’luk bir maaş farkı doğacaktır.

MEMUR EMEKLİSİ İLE SSK, BAĞKUR EMEKLİSİNİN MAAŞ ZAMMI EŞİTLENİR Mİ?

Memur emeklilerinin geçmiş dönemlerde SSK, Bağkur emeklileriyle maaşlarının eşitlendiğini biliyoruz. Bu dönemde aynı şekilde bir politika izleneceğini tahmin ediyorum. Memur emeklisi maaşlarının, %25,86’ya tamamlanacağını düşünüyorum.

REFAH PAYI VERİLECEK Mİ?

%5 ile %10 bandında refah payı olacağını düşünüyorum. Basit bir hesap yapacak olursak haziran ayı enflasyon tahmini ile birlikte SSK, Bağkur emeklisi %25,86 oranında zam alacak. Yüzde 5 refah payı verilirse %30,86’ya erişecektir. %10’luk refah payı verilirse o zaman da %35,86 olacaktır. Tahminlerim doğrultusunda %5 refah payı verilmesi daha yüksek bir ihtimal dahilindedir.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI İÇİN YENİ TAHMİN

SSK, Bağkur emeklisi en düşük 10 bin TL maaş almaktadır. En düşük emekli maaşının 12 bin 500 ile 15 bin TL arasında bir rakama yükseltileceğini tahmin etmekteyim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x