Üç Türk, ABD ordusunu dolandırdı: Yüz binlerce dolar kazandılar

ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Mason Engineering Parts LLC isimli şirketin yöneticileri Yüksel Şenbol, Mehmet Özcan ve Onur Şimşek, ABD ordusuna ait araçlara malzeme satışı yapmak için sahte yetki belgesi hazırladı.

Yetki belgesinin kabul edilmesinin ardından uçak gemileri, denizaltılar, zırhlı araçlarla beraber ABD’nin en popüler savaş aracı olan Abrahams tankının parçalarının hassas tasarımlarına ulaşan ekip, parçaları Türkiye’de üretmeye başladı.

PARÇALARI TÜRKİYE’DE ÜRETTİLER

Nisan 2019’da başlayan bu ticaret aylarca sürdü. SÖZCÜ’nün edindiği bilgiye göre şirket, malzeme satışından 250 bin dolardan fazla para kazandı.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, hassas çizimlere Türkiye’den erişen Şimşek ve Özcan, parçaları Türkiye’de yapıp, ABD’de bulunan Şenbol’a gönderiyor, Şenbol, bu parçalarda bulunan Türkiye ibarelerini silip, ABD ordusuna teslim ediyordu. 

ABD’den alınan para ise Türkiye’ye resmi transferle aktarılıyordu.

ŞÜPHE ÜZERİNE TEST YAPILDI: HAYATİ PARÇALAR YETERLİ KALİTEDE DEĞİL

Fakat ABD ordusunun ürünlerden şüphelenip test etmesi üzerine parçaların istenilen özellikte olmadığı anlaşıldı. Üstelik bu parçaların çalışmaması sistemlerin tamamını etkileyebilecek düzeydeydi.

SÖZCÜ’nün ulaştığı sanıklardan Yüksel Şenbol, dosyaların firari sanıkları Mehmet Özcan ve Onur Şimşek tarafından kullanıldığını, söz konusu malzemelerden haberi olmadığını savundu.

250 bin doları geçen ticaretten haberi olduğunu fakat parayı Türkiye’ye gönderdiğini belirten Şenbol, kendisinin bu işten para kazanmadığını söyledi.

FBI DEVREYE GİRDİ

FBI’ın da devreye girdiği soruşturmada Şenbol için ‘silah ihracat yasasını ihlal etme’, ‘ABD’yi dolandırmak’, ‘komplo kurararak yasa dışı para transferi yapmak’ suçlarından dolayı 150 yılı aşkın hapis cezası isteniyor.

Cezanın 6 Ağustos’ta açıklanması beklenirken Şenbol haricinde diğer iki sanığın Türkiye’de olduğu biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x